- ügyvéd
- irodája
Kiberbiztonság, NIS2
NIS 2: közeleg az első határidő, 2024.június 30.
Kiemelt szakmai kompetenciával rendelkező IT biztonsággal foglalkozó partnerünkkel együttműködve közreműködünk a NIS 2 által meghatározott követelményeknek történő megfeleltetésben: a hatósági bejelentéstől a GAP analízisen át az auditra történő felkészítésig.
Mi a NIS 2?
A NIS2 egy Európai Uniós szintű kiberbiztonsági irányelv (2022/2555), amely meghatározza a kritikus szektorokban működő és szolgáltatásokat nyújtó szervezetek számára azokat a digitális biztonsági szabályokat, amelyeknek meg kell felelniük ennek érdekében.
Magyarországon a NIS 2 követelményeinek való megfelelést a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló 2023. évi XXIII. törvény (továbbiakban: Kibertanúsítási törvény) szabályozza.
Kik tartoznak a NIS 2 hatálya alá?
A Kibertanúsítási törvény 1. és 2. számú melléklete két kategóriába sorolja a NIS 2 hatálya alá tartozó iparágakat:
- Kiemelten kockázatos ágazatokban működő szolgáltatók és szervezetek:
Ide tartoznak az energia, szállítás, egészségügy, ivóvíz, szennyvíz, digitális infrastruktúra, IKT-szolgáltatások irányítása (vállalkozások között), közigazgatás, illetve űripari ágazatokban működő szolgáltatók és vállalatok.
- Kockázatos ágazatokban működő szolgáltatók és szervezetek
Ide tartoznak a postai és futárszolgáltatások; a hulladékgazdálkodás; a vegyszerek gyártása, előállítása és forgalmazása; az élelmiszer-termelés, -feldolgozás és -forgalmazás; a gyártás; a digitális szolgáltatók; és a kutatás.
Önmagában a szervezet tevékenységi köre (TEÁOR szerinti besorolás) alapján nem lehet eldönteni, hogy az adott szervezet releváns tevékenységének beazonosításához, mert meg kell vizsgálni a törvény mellékletében hivatkozott ágazati jogszabályok tartalmát.
Kivételek a NIS 2 hatálya alól:
Nem tartoznak a törvény hatálya alá a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló törvény szerinti mikro- és kisvállalkozások.
Ugyanakkor cégmérettől függetlenül a NIS 2 hatálya alá tartoznak azonban az alábbiak:
- a) elektronikus hírközlési szolgáltató,
- b) bizalmi szolgáltató,
- c) DNS-szolgáltatást nyújtó szolgáltató,
- d) legfelső szintű domainnév-nyilvántartó vagy
- e) domainnév-regisztrációt végző szolgáltató.
Fontosabb határidők az érintett szervezetek számára:
Az érintett szervezeteknek:
1. 2024. június 30-ig:
- elektronikus információs rendszerek biztonságáért felelős személy kijelölése, feladatkörének meghatározása (lehet belső munkavállaló, de külső megbízott is, sőt akár egy szervezeti egység is- amely esetben ki kell jelölni, hogy az adott szervezeti egységen belül ki fogja személy szerint ellátni a feladatot-; nincsenek külön jogszabályi követelmények, azonban mindenképpen célszerű informatikai üzemeltetési vagy biztonsági tapasztalattal rendelkező, megbízható személyt kijelölni, különös tekintettel arra, hogy az SZTFH ezzel a személlyel fogja tartani a szakmai kapcsolatot)
- biztonsági osztályba sorolás (a rendelettervezetben meghatározott feltételek szerinti alap, magas vagy jelentős osztály)
- nyilvántartásba vételi kérelem benyújtása az SZTFH-nál (Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága)
2. 2024. október 18-tól:
- az egyes biztonsági osztályok – alap, jelentős és magas – esetében előírt, konkrét védelmi intézkedések alkalmazása (a védelmi intézkedéseket előíró miniszteri rendelet még nem lépett hatályba)
- felügyeleti díj megfizetése az SZTFH részére (melynek összege az előző évi árbevétel 0,015%-a, de maximum 10M Ft.)
3. 2024. december 31-ig:
- a kialakított védelmi intézkedések kiberbiztonsági auditálására szerződéskötés egy auditor szervezettel
4. 2025. december 31-ig:
- az első kiberbiztonsági audit elvégzése (Az audit abban az esetben is kötelező, ha az érintett szervezet már rendelkezik iparági tanúsítványokkal (pl. TISAX, ISO27001) vagy más auditokkal (pl. SOC2).)
Kiszabható bírság mértéke a NIS 2 előírások megsértése esetén:
- a kiemelten kockázatos szervezetek esetében maximum 10 millió euró, vagy az előző pénzügyi év globális forgalmának 2 százaléka
- a kockázatos szervezetek esetében maximum 7 millió euró, vagy az előző pénzügyi év globális forgalmának 1,4 százaléka
Amit a sok bizonytalanság ellenére mindenképpen meg kell tenni:
- az informatikai rendszerek (hardverek, szoftverek) felmérése,
- üzletkritikus rendszerek meghatározása,
- előzetes kockázatelemzés,
- adatvagyon nagy vonalakban történő felmérése,
- információbiztonsági felelős kiválasztása,
- beszállítói és partneri kör felmérése
(Ha az érintett szervezet az elektronikus információs rendszer létrehozásában, üzemeltetésében, karbantartásában vagy javításában közreműködőt vesz igénybe, a NIS2 követelményeknek a közreműködő esetében is teljesülniük kell és érintett szervezet vezetője köteles gondoskodni arról, hogy a jogszabály szerinti követelményeket a közreműködő tekintetében szerződésbe foglalják.)